Počítačový stůl na míru

Sériově vyráběné počítačové stoly mají zásadní nevýhodu: přepážky na tiskárnu jsou s železnou pravidelností umisťovány výrobci tak, že člověk nevstane od práce s počítačem, aniž by se aspoň jednou nepraštil do holeně. A není kam natáhnout nohy. Na internetu se vyskytují návody na domácí výrobu šikovného stolu k počítači třeba ze dveří. Myšlenka to vůbec není zcestná, uměla jsem si výsledek představit. Nicméně jedno konkrétní večerní psí venčení rozhodlo o osudu mého nového počítačového stolu jinak...

Po důkladné procházce jsem procházela s oběma našimi fenkami kolem popelnicového stání přímo u našeho paneláku a co nevidím! Na betonové podlaze byla postavená pěkná světlá šatní skříň. Nepoškozená, ne příliš vysoká, tak akorát. Bleskurychlý nápad na sebe nenechal dlouho čekat. Zavedla jsem pejsky domů, pobrala tenký šroubovák na vypáčení zadní sololitové desky, do kapsy čelovku a kleště a vyrazila jsem "na lup". Což o to, odstranění sololitu nebylo těžké, nicméně pokácení zbývajícího dřevotřískového skeletu po 22h večerní nebylo tiché ani omylem. Postupně jsem odnosila do sklepa všechny vzniklé desky a nechala v hlavě zrát barvitou představu dalšího pracovního postupu.

Výroba nosné desky stolu:

Výroba nosné desky stolu

Kompletní deska stolu zespodu:

Kompletní deska stolu zespodu

Zamýšlená plocha stolu je sestavená ze dvou tvarově řezaných bočnic skříně napříč spojených na vícero místech za pomoci několika ocelových krátkých tyček (vzniklých naporcováním uschované vodicí tyče u ventilačky po výměně oken). Tyčky jsou ve vydlabaných zářezech zalepeny epoxidem plněným dřevěnými pilinami a výsledná pevnost je vynikající! Taktéž vyštípané místo v dřevotřísce snadno vyplnil Epoxy 1200.

Detail pevného spoje ze dvou desek:

Detail pevného spoje ze dvou desek

Výsledná deska stolu zvíci pětiúhelníku vyžadovala nestandardní podepření: místo dvou noh posloužila využitelná malá otevřená skříňka, k dispozici jsem měla taktéž dvě staré vysoké dřevěné nábytkové nohy a vyvstala otázka, kde schrastit poslední pátou nohu potřebné výšky. Ejhle, vyplatilo se mi uschování chromované nohy ze zrušeného zvětšovacího přístroje, protože - veřte, nevěřte - její výška byla překvapivě na chlup shodná s výškou obou dřevěných noh... Jenomže - tato noha je dutá a tudíž jsem musela vymyslet způsob, jak vzduch nahradit pevným materiálem.

Shoda výšky u obou typů nábytkových "noh":

Oba druhy noh jsou stejně vysoké

Opět zapracovala náhoda (jako v případě zázračně stejné výšky dřevěných i zvětšovákové nohy) a do dutiny chromované trubky vzorně zapadla plastová tuba od šumivých tablet. Sice také dutá, ovšem v jejím případě postačilo vyplnit tři čtvrtiny její výšky sádrou a zbytek vylít plněným epoxidem. A do něj už bylo možné zašroubovat vrut držící dřevěnou přírubu (z desky stolečku pro panenky), na tubu volně nasunout chromovanou trubku a simulovat tak pátou potřebnou nohu.

Příprava pro dutou chromovanou nohu:

Příprava pro dutou chromovanou nohu
Příruby u obou typů noh

Využití chromované nohy ze zvětšováku...

Detail upevnění zvětšovákové nohy

Stůl úspěšně používám více než rok:

Pohled na úspěšně používaný stůl
Prostorný počítačový stůl z šatní skříně