Maxipolice

Lámala jsem si hlavu, kam v bytě uklidit dva obrovské pytle zbytkového rouna na plnění psích pelíšků ze svetrů plus samotné svetry. Jeden pytel obnášel 5 kg, druhý 7 kg. Ovšem na objem zaplnily komplet zadní sedačku v mém autě :-). Menší maxipytel jsem narvala pod svůj PC stůl a maličko zmenšila nadměr psího pelechu pod ním, ovšem druhý zůstal v rohu pokoje a nešel přehlédnout... Konečně mě osvítila spásná myšlenka při průchodu panelákovou předsíní a zbývalo vymyslet, z čeho jednoduchého a levného zkonstruovat polici přes celou šířku předsíně (157 cm).

Původní vzhled předsíně:

Původní vzhled předsíně

Jedno pozdně večerní psí venčení rozhodlo: mezi popelnicemi opřené dvoje vyhozené dveře od umakartového jádra upoutaly mou pozornost, protože jsou lehké a přitom pevné. Po skončeném venčení jsem si strčila do kapes pracovní rukavice a nedbale jsem se pod rouškou tmy blížila ke dveřím. Ach ne, právě bufetící bezdomovec s čelovkou na hlavě! Obejití sousedního bloku nepomohlo, tak jsem posléze za zády bezdomovce čapla nejbližší dveře v naději, že si je tam neodložil a urychleně odcházela ke svému domu ke sklepu. Druhé dveře stopit jsem neměla odvahu, protože dotyčný stále lustroval obsah popelnic. Tím lépe! Protože mě napadlo zajímavější řešení.

A zde mám již posazené umakartové dveře na hranolech 24x36 mm přišroubovaných ke zdem:

Již usazená část police z umakartových dveří

Absence druhých umakartových dveří mě přivedla na nápad, že police může být klidně lichoběžníkového tvaru! K výpočtu přesného úhlu řezu latě jsem použila funkci tangens, nechodila jsem tedy do školy zbytečně :-)

Připevněná nosná lať pro lichoběžníkový tvar police

Výplň trojúhelníkové dostavby je tvořen nařezaným sololakem, který úspěšně doprodává Domácí dílna Cupák v Brně. Původním určením to byly profilované, tudíž zpevněné, výplně do dveří místo skla za příjemnou cenu 18 Kč/ks.

Lichoběžníková police čekající pouze na hezčí "fasádu":

Hotová lichoběžníková police

Vzhled spodku police:

Vzhled spodku police

Zkrášlení spodní pohledové části police jsem svěřila polystyrenovým stropnicím řezaným neskutečně ostrým nožem Fiskars z vánočního dárku. Na přechod mezi dveřmi a sololakem jsem záměrně použila trojúhelníkový dřevěný profil, protože:

Lichoběžníková police polepená zespodu polystyrenovými stropnicemi

Detail přichycení jedné z 16 trubiček z pumpičky k tekutému mýdlu: je průhledná, dobře šla nakrájet nožem i přišít k látce na závěs a snadno klouže po napnutém silonu alias "garnýži" na závěs:

Detail způsobu zavěšení

Navrtala jsem do spoje panelů pod úhlem 45°, tj. co nejvíc pod strop, díry pro hmoždinky, do kterých jsem našroubovala oka na vrutu. Přes toto oko prochází 1,4 mm silný silon ukotvený bazmekem se šroubkem z Merkuru.

Nosné silonové vlákno upevněné pomocí dílu z Merkuru

Kompletně hotová a do provozu uvedená maxipolice z umakartových dveří & sololakových desek v předsíni zakrytá zcela originálním závěsem! Trajdání po brněnských obchodech s látkami nepřineslo - naštěstí - kýžený výsledek. Nejspíš proto, abych mohla zrealizovat svůj nápad zrodivší se na zastávce tramvaje. Všechny vyobrazené a z látky vystřižené a přišité psí postavičky pocházejí totiž z reálných fotek našich psích děvčat a chtěla jsem, aby byly snadno rozpoznatelné, která je která :-)

Hotová police s pověšeným závěsem
Maxipolice přes šířku předsíně