Autokamera Helmer

Touha zaznamenávat si své štrádování po našich silnicích mě přiměla koupit si autokameru na čelní sklo. Zaujal mě model značky Helmer s udávaným úhlem nadstandardních 140° oproti běžným 120° a cenou do patnácti stovek (v létě 2012). Po vybalení dílů z krabičky a sestavení se mi zdála kamera zbytečně daleko od přísavky ke sklu a navíc jsem se dočetla, že ani kamera za čelním sklem nesmí být umístěna ve výhledu.

Na obrázku níže červeně zatečkovaná část se původně nacházela v místě krátké dřevěné tyčky.

Autokamera Helmer - díly

Originální napájecí kabel mi po více než roce odešel, podezřívám roztrojku pro CLV zásuvku, která začala vyhazovat pojistky. Sehnat náhradní kabel se mi naštěstí nepodařilo, protože jsem použila elegantnější nápad. Koupila jsem běžný USB adaptér do zásuvky zapalovače a vykuchala jej:

Rozkuchaný USB adaptér do zásuvky zapalovače

Poté jsem elektronické vnitřnosti nasoukala do krabičky od Tic-Tacu, přičemž do víčka krásně zapadl kolébkový vypínač. K rychlému ověření, že vše funguje, jak má, mi posloužil prastarý transformátor k vláčku, který jsem dostala před desetiletími pod stromeček

Převodník 12V/USB v krabičce od Ti-Tacu i s kolébkovým vypínačem

Převodník 12 V/USB funguje!

Ověření funkčnosti převodníku 12V/USB

Vstupní napětí 12V jsem si (smotáním drátků) vyžádala od stropního světýlka, výstupních 5V dostávám do kamery přes kraťoučký káblík s miniUSB konektorem. Kolébkový vypínač mám krásně po ruce na jedné strany krabičky od Tic-Tacu, z druhé strany vylézá USB/miniUSB napájecí káblík a díky průsvitnosti krabičky jsem nepřišla ani o světelnou indikaci červenou LEDkou zapnutého napájení.

Přísavka kamery spojená s jejím držákem zůstává stabilně za sklem umně schovaná za zpětným zrcátkem a na otočný výklopný displej je od volantu dobře vidět.

Připevněná kamera na čelním skle za zpětným zrcátkem

Je vidět, o kolik se těleso kamery přiblížilo stropu auta v případě nahrazení původního spojovacího dílu (první obrázek) dřevěným kolíčkem a že po sklopení displeje zůstává kamerka lehce nad spodním okrajem zpětného zrcátka.

Kamera schovaná za zpětným zrcátkem
Autokamera Helmer na čelním skle