Perníková díla

Ráda vzpomínám na perníkové chaloupky, které nám vždy k Mikuláši pekla naše babička. Nebyly z klasického medového perníku, ale z těsta provoněného novým kořením, hřebíčkem a skořicí a recept pochází z kuchařky z roku 1922!

Na přelomu dospělosti jsem se rozhodla, že každý rok jednomu mně blízkému a milému člověku upeču perníkovou chaloupku. Pro radost a pro potěšení. A docela hodně roků mi to vydrželo...

Perníková chaloupka z jedné strany
Perníková chaloupka z druhé strany
Perníková chaloupka s figurkou
Perníkový útulek a boudami
Perníkové nákladní autíčko
Perníkový vrtulník
Perníkový vrtulník
Perníkový vrtulník
Perníkový vrtulník
Trojice perníkových chaloupek

Jako svatební dar by čerství novomanželé, starající se o Psí hospic, uvítali nejraději - jak jinak - finance. Předat jim mezi přáteli vybrané peníze ledabyle v prosté obálce? Nebo snad poslat na transparentní účet? Eh, to přece nemá šťávu! Tak jsem zapojila fantazii a upekla jim perníkový Psí hospic doslova "krytý" bankovkami.

V první řadě jsem v Ikee vybrala a koupila dřevěný podnos dostatečných rozměrů. Na něj jsem po jeho vnitřním obvodu přilepila průhlednou izolepou obrázek trávy zalaminovaný do folie. Hlavní "bouda" má nestandardní a cenné došky, stejně tak stan v popředí. Nastřádané nejzlatější dvacetikoruny imitují bazének pro pejsky s "vodou" z dortové želatiny.

Jako třešinku na dortu jsem si ponechala osvětlení desítkou vícebarevných LED diod, které se měly rozsvítit v okamžiku, kdy novomanželé strčí hlavu do své ložnice. Netušila jsem ale, jak obvod poháněný dvěma tužkovými baterkami rozběhnout při jeho vypnutí = otevření dveří. Naštěstí mi zapojení poradil tatínek, a také jaký tranzistor a odpor mám zakoupit. Schéma obvodu zaslané mailem v PDF mi bohatě postačilo...

Upravený podnos:

Podnos se zalaminovaným obrázkem trávy

Došky kryté ČNB:

Perníkový psí hospic - došky kryté ČNB
Perníkový psí hospic
Perníkový psí hospic

Perníkový stan:

Perníkový stan krytý tisícikorunou

Bazének:

Bazének s okrajem z dvacetikorun

Hotové perníkové dílo:

Hotové perníkové dílo

Hotové perníkové dílo SVÍTÍCÍ:

Hotové perníkové dílo svítící
Hotové perníkové dílo svítící
Perníkové výtvory nejen na vánoce