Křeslo z autosedačky

Pohodlíčko je člověku víceméně vrozené. Představa nohou spočívajících vpodvečer na stole, v jedné ruce vínko, v druhé něco na zub, a na počítačové obrazovce padouch hotovící se právě... (doplňte si), mě napřed čistě informačně provedla několika málo obchody s konfekčním nábytkem. Po pochůzkách jsem nabyla dojmu, že snad nikdo není tak "zpovykaný" jako já, a tak jsem začala kout plány vlastní. Kout je výraz poněkud nepřesný anžto v mé mysli se nakrucoval výrobek bez pár drobností dřevěný.

I povedlo se mi za jedlou úplatu získat parádní autosedačku spolujezdce ze staré verze Swifta. Je-li totiž možné sklopit si pohodlně opěradlo v autě, proč by to nebylo možné doma na koberci? V takovém případě totiž nohy na stůl dostanu bez mrknutí oka.

Jako první úkol přišlo na řadu odstranit kovové a těžké pojezdy ze sedačky, které se uplatní výhradně v automobilu. Za druhé jsem potřebovala empiricky (napřed seďmo, poté ležmo) odhadnout, jak vybalancovat vlastní sedací plochu, aby člověk nepadal ani na ústa, ani neudělal kotrmelec vzad při větším sklopení opěradla. K tomu mi dočasně posloužil malý balkonový stolek, velké prkno na těsto a šuplík vytažený ze skříňky.

Pokusné zjišťování pohodlné polohy:

Pokusné zjišťování pohodlné polohy autosedačky doma na koberci

Potom jsem vyrobila z dřevěných latí dvě zrcadlově obrácené lichoběžníkové bočnice, pomocí kousku papíru vytlačená "šablona" mi pomohla naznačit přesný tvar ořezu latěk.

Papírová šablona na určení přesného úhlu ořezu latí
Hotová bočnice

Závitovými tyčemi M8 jsem spojila obě bočnice a matkami s karosářskými podložkami nastavila potřebnou vzdálenost. Celkového zpevnění konstrukce jsem dosáhla silnějším sololitem přišroubovaným na přední a zadní část podstavce za současného přilepení Epoxy 1200.

Obě bočnice již spojené závitovou tyčí:

Obě bočnice již spojené závitovou tyčí

Následné polepení látkou zaručilo pohlednější vzhled. Přímo v sedačce, v místech, kde býval pojezd, došly využití již vyřezané závity M10 pro přišroubování hotového spodního podstavce.

K již spojeným bočnicím přišroubovaná autosedačka
Detail spojení bočnic a konstrukce podstavce pod autosedačku

Úložný prostor v podstavci byl záměrně plánovaný stejně jako zelenou fleecovou dekou obalený podstavec, aby při bujnější fantazii evokoval dojem porostlého pařezu, včetně našitých stonků umělého kapradí :-)

Hotové autokřeslo s uzavřeným úložným prostorem
Hotové autokřeslo s otevřeným úložným prostorem
Hotové autokřeslo

Příjemné posezení u PC/TV:

Příjemné posezení na hotovém autokřesle u PC/TV
Polohovací křeslo z autosedačky