Kšandy pro pejsky

Stačí koupit v metráži popruh v líbivé barvě, klidně na každou část kšand v jiném odstínu, a potřebné karabiny a zkracovačky. Šila jsem v ruce pevnou obuvnickou nití.

Žluté kšandy na pejska
Trojbarevné kšandy na pejska
Trojbarevné kšandy na pejska

Z vyřazeného pracovního reflexního oblečení jsem Berušce ušila kšandy, které žádný řidič nepřehlédne.

Reflexní kšandy:

Reflexní kšandy na psa
Beruška v reflexních kšandách

Jinou variantou jsou tzv. protitahací kšíry. Pejsek má kolem krku obojek štelovací do obou stran a na dolní části obojku je na každé straně přišitý vždy jeden polokroužek, na horní části obojku je vedle spony také po jednom polokroužku. Horním polokružkem je provlečený tenký popruh, který je karabinkou zachycený na spodním polokroužku a hlavně provlečený pod paží psa. Pro levou i pro pravou stranu je to stejné.

A jak to celé funguje? Když pejsek zatáhne víc, než je třeba, tenký popruh mu stlačí podpaží. Protože je mu to nepříjemné, tah povolí. Jakmile pes povolí, popruh pod pažemi se uvolní a pejska nic neškrtí, sám si určuje, co snese.

Protitahací kšíry

Abych mohla naše psí holky bezpečně převážet autem, ušila jsem každé měkce vypolstrované autokšandy. Nastavitelným popruhem s karabinou na jednom konci a sponou, která se zastrčí do úchytu bezpečnostního pásu na zadní sedačce, zabráním nekontrolovanému pohybu psího těla např. při prudkém brzdění.

Vnitřek autokšand jsem vycpala 6-8mm karimatkou. Spona kolem krku je u všech velikostí plastová, ale u té druhé na popruhu obepínajícím hrudník a především pro větší zvíře jsem sázela na pevnější kovové provedení. U autokšand pro největší 22kg fenku jsem popruh kolem krku zpevnila nasunutým kouskem plastu ohnutým do tvaru "U"nad svíčkou. A to proto, aby se tato část popruhu kolem krku časem nezmačkala dokulata častým tahem za krátký popruh na vršku zad.

Můj návrh střihu:

Autokšandy průběh šití
Autokšandy průběh šití
Hotové autokšandy
Hotové autokšandy

Kolem hrudníku samosvorná přezka:

Popruh kolem hrudníku přes samosvornou přezku

Autokšandy s plastovým zpevněním:

Hotové autokšandy s plastovým zpevněním na popruhu kolem krku

Detail plastového zpevnění:

Hotové autokšandy, detail plastového pevnění
Kšandy pro psa